Dom pod gruszą...

Nazwa Dom pod gruszą wywodzi się od wczasów pod gruszą jako formy wypoczynku w obiektach o podstawowym standardzie, oraz, a może przede wszystkim, od prowadzącej do domku drogi zwaną „Aleją Grusz”. Przy drodze z Bełcznej do Klępnicy, rosną aż 93 wiekowe grusze. Proboszczówki, gdyż taką nazwę noszą owe grusze, mają okres kwitnienia w kwietniu, a dojrzewają na przełomie września i października. Rzadko już spotykany widok na polskich wsiach i niepowtarzalna atmosfera jaką tworzy „Aleja Grusz” natchnęła nas do nadania naszemu Domostwu takiej oto nazwy.

Grusza Proboszczówka jest to francuska odmiana drzewa owocowego. Z uwagi na to że grusze często tworzą samoistnie nowe odmiany, została ona sklasyfikowana w 1760 r. Ma duże (200–250 g), wydłużone owoce, z charakterystyczną pręgą, o zielonej, niekiedy lekko ordzawionej skórce, bez rumieńca. Miąższ owoców jest kremowy, drobnoziarnisty i słodki. Drzewa naszej gruszy tworzą szerokostożkowate korony. Dość późno rozpoczynają owocowanie, ale obficie owocują, sprawiając radość okolicznym dzieciom :)

dom-pod-grusza_47.jpgdom-pod-grusza_68.jpgdom-pod-grusza_56.jpgdom-pod-grusza_60.jpgdom-pod-grusza_01.JPGdom-pod-grusza_61.jpgdom-pod-grusza_38.jpgdom-pod-grusza_37.jpgdom-pod-grusza_45.jpgdom-pod-grusza_58.jpgdom-pod-grusza_59.jpgdom-pod-grusza_62.jpgdom-pod-grusza_52.jpgdom-pod-grusza_55.jpgdom-pod-grusza_46.jpgdom-pod-grusza_54.jpgdom-pod-grusza_39.jpgdom-pod-grusza_40.jpg